22 Mart 2013, Cuma

'Maça takımlarımızı desteklemeye gidenleriz, ölmeye/öldürmeye değil!'

Farklı kulüplerden taraftarların kurduğu Taraftar Hakları Derneği, tribünler üzerinden kışkırtılan şiddete karşı bir açıklama yaptı: Bizler maça takımlarımızı desteklemeye gidenleriz, ölmeye/öldürmeye gidenler değil!

"Suskun ve makul taraftar olamayacağız" sloganıyla, farklı kulüplerden taraftarlar tarafından kurulan Taraftar Hakları Derneği, İzmir'deki Karşıyaka-Göztepe derbisindeki şiddet olaylarıyla ilgili bir açıklama yayımladı.

'BİR ANDA BAŞKA BİR DÜŞMAN YARATIVERDİK'

Derbi öncesi iki takım taraftarlarının BDP mitingine karşı "maç saatinin değiştirilmesi" gerekçesiyle bir linç girişimi için örgütlenmeye çalışıldığını hatırlatan dernek, "Birbirini öldürmeye yeminli çocuklar olan 'bizler' bir anda başka bir düşman yaratıverdik. Sosyal medya aracılığıyla toplu nefret söylemleri, linç çığlıkları örgütledik" dedi. Maçın saatinin değişmemesi üzerine " şiddetimizi yine 'birnirimize' yönelttik" diyen dernek, iki kişinin ağır yaralandığı olaylar hakkında "Bizler, tribünleri alet etmeye çalıştığınız bu şiddet kültürünün karşısındayız" açıklamasını yaptı.

Hiçbir maçın ve puanın bir candan daha değerli olmadığının vurgulandığı açıklamada "sözlü ve fiziki şiddet karşısında susmama, sessiz kalmama" çağırısı yapıldı.

"TARAFTARLARIN HAKLARINI SAVUNMAK, ŞİDDET VE NEFRET SÖYLEMİNİN SON BULMASI İÇİN..."

2012 yılında İzmir'de kurulan Taraftar Hakları Derneği kuruluş amacını şu şekilde anlatıyor:

"Ayrım gözetmeksizin tüm spor kulüplerinin taraftarlarının, haklarını ve çıkarlarını savunmak, ortak taleplerinin gündeme getirilmesini sağlamaktır. Taraftarların, sosyal - kültürel - sanatsal gelişimi, üretici ve yaratıcı taraftar tipinin yaratılması, çevre, beden ve ruh sağlığının geliştirilmesi, toplumla ve kendi aralarındaki ilişkilerde etkin, demokratik yaşam bilincine sahip bireyler haline gelmesi için çaba sarf etmek, aralarında dostluk ve dayanışma duygusunun geliştirilmesi ve dayanışma sağlanması için çaba sarf etmek, dayanışma biçimlerini oluşturmaya çalışmaktır. Tribünlerde şiddetin ve nefret söyleminin son bulması için çaba sarf etmektir.Her türlü ırksal,dinsel ve cinsel ayrımcılığa karşı durmaktır. Taraftarların demokratik bir toplumda, uluslar arası standartlara uygun ortamlarda ve koşullarda maç izlemesi için çalışmak ve mücadele etmektir."

'İSTERSEN DE ÇATIŞMAYIZ'

İzmir derbisine dair açıklamanın tam metni şöyle:

İstersen de çatışmayız, zincirlerle, sopalarla...

Şiddetin, tüm gücüyle damarlarımıza ve benliğimize doldurulduğu hayatlara uyanıyoruz her sabah. Her gün bize benzemeyeni yok etmek için yeniden, yeniden örgütlüyoruz hayatı... Ve hayatın her alanına taşıyoruz bu illeti; okula, sokağa, işyerine, meydanlara ve stadyumlara...

Geçtiğimiz günlerde İzmir derbisinde yaptığımız gibi.

Sürecin tamamı şiddetin üzerine kuruluydu zaten. İlk önce 'BDP Mitingi' dolayısıyla ertelendiği duyuruldu derbinin. Birbirini öldürmeye yeminli çocuklar olan 'bizler' bir anda başka bir düşman yaratıverdik. Sosyal medya aracılığıyla toplu nefret söylemleri, linç çığlıkları örgütledik (tabi ki bunun nasıl ve hangi kanallarla örgütlendiği de araştırılmalıdır) ama bir şekilde maçın saati değişmeyince şiddetimizi yine 'birbirimize' yönelttik.

Maç öncesi ve sonrasında yaşanan olaylarla derbi, renkli ve coşkulu maç atmosferi yerini acı ve öfkeye bıraktı. Maç öncesi KSK taraftarı bir arkadaşımız satır ve döner bıçaklarıyla başına aldığı darbeler sonucu ağır yaralanmış ve hala yoğun bakım ünitesinde yaşam mücadelesi vermektedir. Maç sonrası Göztepe taraftarı bir arkadaşımız metro istasyonunda bıçaklanarak yaralanmıştır. Bunlar medyaya yansıyıp da duyduklarımız. Ya medyaya yansımayıp duymadıklarımız?.

'MAÇA TAKIMLARIMIZI DESTEKLEMEYE GİDERİZ ÖLMEYE/ ÖLDÜRMEYE DEĞİL'

Bizler, tribünleri alet etmeye çalıştığınız bu şiddet kültürünün karşısındayız.

Bizler maça takımlarımızı desteklemeye gidenleriz, ölmeye/öldürmeye gidenler değil!

Bizler sevdalımıza kavuşmanın coşkusuyla kendinden geçercesine sevinip davullarla zurnalarla eğlenenleriz, zincirlerle sopalarla çatışanlar değil...

Bizler, hiçbir maçın ve puanın bir candan daha değerli olmadığını düşünüyoruz.

Ve bizler diyoruz ki; yaralanan arkadaşlarımızın failleri bulununcaya kadar bu işin takipçisi ve tarafı olacağız.

Şiddet yaşam hakkımızı, deplasmanlarda dahi takımlarımızı destekleme hakkımızı daha fazla elimizden almadan başta taraftarlar olmak üzere herkesi sözlü ve fiziki şiddet karşısında susmamaya, sessiz kalmamaya çağırıyoruz.

Bu vesileyle, yaralı taraftar kardeşlerimize bir kere daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve acil şifalar diliyoruz."

 

EmekDunyasi.Net/Sendika.org