07 Eylül 2010, Salı

FIRAT ESKİCİ:

Kan ve kömür

Kanın kırmızısını ve hem ocakta çalışan hem de kulübü için çabalayan emekçi, sporcularının ürettiği kömürün siyahını kendine renk edinmiş olan T.K.İ. (Türkiye Kömür İşletmeleri) Tavşanlı Linyit Spor altın çağını yaşıyor.

FIRAT ESKİCİ firateskici1@hotmail.com

Teknik direktör Mustafa Akçay'la birlikte 67 yıllık tarihinin en büyük başarısını yakalayan T.K.İ. Tavşanlı Linyit Spor takımı diğer takımlardan farklı.

16 Mayıs 1945 tarihinde, Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde resmen spor faaliyetlerine başlayan Linyit Spor aslında 1943 yılında G.L.İ. (Garp Linyitleri İdaresi) tarafından G.L.İ. bünyesinde çalışan işçiler, aileleri ve çocukları için kuruldu. Buna istinaden ilk resmi adı G.L.İ. Gençlik Kulübü olarak kayıtlara geçti.

Kulübün en büyük özelliği; Kömür ocağında akşama kadar kömür çıkaran işçilerin, akşam olunca, ertesi gün işe gideceğini düşünmeden, yorgunluğuna aldırış etmeden idmana koşmaları. Hayatı boyunca hem Tavşanlı Kömür Ocağında çalışmış hem de Linyit Spor'un başarısı için ter akıtmış insanlar Tavşanlı'daki en saygın kişiler. Tavşanlı halkı onlara saygılarını her zaman dile getiriyor.

Aslında söz, kulübün başarılarından söz etmeye gelirse tablo pek iç açıcı değil ama Linyit Spor öyle bir son 3 yıl geçirdi ki dillere destan.

Daha önce 1984-85 sezonunda TFF 3. Lig'de boy gösteren T.K.İ. Tavşanlı Linyit Spor, 11 yıl bu ligde kalmış, her sezon şampiyonluğa oynamış ama bir türlü TFF 2. Lig'le tanışamadı. 11 yılın sonunda da TFF 3. Lig'e oradan da Amatör Küme'ye geri döndü. Linyit Spor, yılmayıp çalışan, hem madenlerden kömür çıkarıp hem de kulübü için ter döken sporcularının sayesinde 2006-07 sezonunda TFF 3. Lig'e yükseldi. Bu ligde bir sezon mücadelesini sürdüren Linyit Spor, 2008-09 sezonunda yükselme grubunda 3. Olarak TFF 2. Lig'e ilk kez adım attı. 2009-10 sezonunda Güngören Bld. Spor, Türk Telekom, Sakaryaspor gibi güçlü ekiplerle mücadele etti ve 6. olarak klasman grubuna kalma hakkını elde etti. Klasman grubunda da 1. olan T.K.İ. Tavşanlı Linyitspor, bu sezon Bank Asya 1. Lig'de mücadelesini sürdürecek.

Beklentimiz bu başarı öyküsünün birilerine ders olması. Yıllardır paralarını "Kaliteli futbolcu alıyorum" diye sokağa attığı taraftarının yüzünü bir türlü güldürmeyen kulüpler, sadece 4 büyükler değil. Etimesgut Şeker Spor'da hatırladığımız gibi TFF 3. Lig'de mücadele ederken, Sergen Yalçın, Ahmet Yıldırım, Ahmet Dursun gibi yüksek maliyetli futbolcular almış ama başarılı olamamıştı.

T.K.İ. Tavşanlı Linyit Spor'a başarılarının devamını diliyoruz.

(EmekDunyasi.Net)