13 Eylül 2010, Pazartesi

FIRAT ESKİCİ:

UEFA'ya forma çıkarmayı yasaklatan adam: "Robbie Fowler"

Bildiğimiz gibi UEFA yönetmeliğine göre, gol attıktan sonra futbolcuların formasını çıkarması yasak. Peki, taraftara daha fazla seyir zevki vermek için çabalaması gereken UEFA, nasıl olur da taraftarı en fazla coşturan olaylardan birini yasaklar? Elbette bunun da bir sebebi ve bir dönüm noktası var.

FIRAT ESKİCİ firateskici1@hotmail.com

Robbie Fowler. O Liverpool'un efsanesi. 9 Nisan 1975 doğumlu Fowler, 18 yaşında Anfield Road çimlerine ilk ayak bastığı gün hafızalara kazınan bir futbolcu. Lig Kupası maçında, Fulham'a karşı ilk sınavını verirken, 5 gole birden imza atan Fowler, ilk günden Liverpool taraftarının sevgilisi oldu. Bir yıl sonra Arsenal'e 4 dakika 32 saniyede attığı 3 golle, sadece küçük takımlara karşı iyi oynayabilen büyük yıldızlardan farklı olduğunu gösterdi ve Premier Lig'de "en hızlı hat-trick" rekoru halen Fowler'da. Robie Fowler, o senenin sonunda Liverpool ile 5 yıllık kontrat imzaladı. Bu 5 yılın ilk üçünde, her yıl 30 golü geçen Fowler istatistikleri alt-üst etti.

VE FORMAYI ÇIKARIR...

UEFA kupası eleme turlarında Norveç'in Brann Bergen takımıyla oynanan maçta, çoğu kez olduğu gibi golünü atar. Bu kez değişik bir şey vardır. Taraftarlara koşar ve formasını çıkarır. Formanın altındaki yazı şöyledir; "İşten çıkarılan 500 liman işçisine destek verin."

Ülkenin en sevilen yüzlerinden biri olan Fowler olaya böyle yaklaşınca tüm medyanın ilgisini çeker ve liman işçilerini işten atan kurum zor durumda kalır. Olay artık ülke sınırlarını aşmıştır ve git gide büyümektedir.

UEFA acilen toplanır ve bir karar verir, gol attıktan sonra futbolcu formasını çıkarırsa sarı kart görecektir. UEFA sorunların üzerine gitmek yerine tamamen baskıcı ve dürüstlüğe aykırı bir kararla olayın önüne geçmişse de, sonraki yıllarda vermek istediği mesajı tekmeliklerine, yedek kulübesindeki bayraklara ve saçını kazıtarak saçına yazdıranlar dahi olmuştur. Böylece Robbie Fowler, "Gol sevinci sırasında forma çıkarmayı yasaklatan adam" olarak anılmaya başlanmıştır. Robbie'nin ilginç hikâyesi bununla sınırlı değil.

ROBBİE HAKKINDA;

Robbie, gençliğinde günlük yayın işleriyle uğraşarak 3 kardeşine ve annesine bakma çabalarıyla takdiri hak ediyor. Hırsının ve gücünün buradan geldiğine inanan Robbie'nin, tüm Liverpool taraftarını içine alabilecek kadar fazla gayrimenkule sahip olduğu biliniyor. Bu konuda ise; "Beckham, Rooney, Gerrard, Scholes, Cole, McManaman, Ferdinand... Hepimizin ortak bir yanı var: Çocukluğumuzun sosyal konutlarda, kısıtlı imkânlar içinde geçmesi. Belki de o futbol topunun peşinden bu kadar iyi koşabilmemizin nedeni de bu... Çocukken ona sahip olamamış olmamız." diyor.

Robbie, sempatik ve hassas tavırlarıyla Liverpool'lu olsun olmasın, herkesin sevgilisi olmuştur. 24 Mart 1997 tarihindeki Arsenal maçında, hakemin yanlış kararıyla kazandığı penaltıyı kaleci David Seaman'a yavaşça yuvarlayıp, gole çevirmeyecek kadar alçak gönüllü bir oyuncu. Gol sevinci sırasında kendisine doğru koşan bir taraftarı korumak için polislerin önüne atlayan Robbie, Liverpool tribünlerinden 20 yaşında God lakabını aldı. Öyle ki; 2006'da Liverpool'a geri döndüğünde The Guardian gazetesi "God returns to Anfield" başlığını attı.

Robbie'nın yaptıkları bunlarla sınırlı değil;

-"Aziz" Fowler, büyük dostu McManaman'la birlikte satın aldığı atlara, sırf yarış anlatıcılarına zorluk olsun diye "some horses" (bazı atlar) ve "another horse" (başka bir at) isimlerini verecek kadar zeki ve esprili bir adam.

- Kaydettiği bir gol sonrası orta sahaya doğru koşan hakemin ayağı takılıp düşünce, onun üstüne atlayıp hakemi de gol sevincine dâhil edecek kadar da eğlenceli.

- Saha çizgilerinin beyaz tozunu burnuna çeker gibi yaparak Everton'lı uyuşturucu kullanan futbolculara mesaj vermeye kalkacak kadar cüretkâr.

- Korner direğini mikrofon olarak kullanıp taraftarla şarkı söyleyerek golü kutlayacak kadar da sevimli.

KENDİ DİLİNDEN;

Kendisine soru soran bir paparazziye neden saldırdığı veya Chelsea'li Graeme Le Saux'ya neden hakaret ettiği sorulduğunda ise, "Hiç rol yapmadım" diyor Robbie... "Adanın en popüler ve en çok kazanan futbolcusu oldum, ama hâlâ Macca (Steve McManaman) ile birlikte yan komşunun bahçesinden elma çalmak istiyoruz. 30 yaşındayım, 3 kızım var, ama Toxteth'teki (Doğduğu Liverpool mahallesi.) günlerimden hiçbir farkım yok".

Hyundai A-Ligi (Avustralya) ekiplerinden North Queensland Fury formasını giymektedir.