18 Eylül 2010, Cumartesi

FIRAT ESKİCİ:

2 gole 2 can

1993 yılında oynanan River Plate-Boca Juniors maçından beklentiler belliydi; sert bir maç olacağı kesindi. Bunun yanında atmosferi gergin ve sakatlıklarla, kartlarla dolu olması bekleniyordu ama olmadı! Ne mi oldu: River Plate 2-0 Boca Juniors ve River'ın 2 golüne karşılık 2 Boca taraftarının hayatı...

FIRAT ESKİCİ firateskici1@hotmail.com

Güney Amerika'da futbol yok sanki, hayat var! İnsanlar öylesine özümsemiş ki futbolu, bir mağlubiyet ölüme, bir galibiyet dünyalara bedel. Sıcak bir bölge. Hele ki konu futbol ise yanıyor cayır cayır. Bu coşkunun en uç noktada yaşandığı yer ise Arjantin. Uruguay, Brezilya, Şili, Meksika'da da bu aşk var ama bu derecesi evrenin hiçbir köşesinde yok.

Arjantin denince akla ilk gelen şey; Boca Juniors-River Plate rekabeti. Arjantin Ligi takımlarının çoğu başkent Buenos Aires'ten çıkar. Ülkenin 80 %'i ise iki takım tutar; Boca ve River.

Boca ve River her konuda her ortamda zıtlık içinde. Bir Boca taraftarıyla, bir River taraftarı arkadaş olamazlar. Mesela River taraftarı Pepsi marka kola içmez. Onların iceceği Coca Cola'dır. Ya da bir Boca'lı gidip de hiçbir zaman Adidas marka bir tişört giymez. Adidas River'ındır. Boca'lı Nike giyer. Bu sadece tribünlerde böyle değil. Bir Boca taraftarını olan Ariel Naserala, "River'lılar kendilerini bizden üstün gören züppelerdir. Onlar kendilerini en büyük sanırlar fakat 24 saat rüyada yaşadıklarının farkına varmazlar. Bir River'lı ile arkadaş olmaktansa hiç arkadaşım olmasın" şeklinde açıklar tribün dışındaki yaşantıyı. Bu maçlar Superclasico olarak adlandırılır ve her Superclasico'da 1,500 polis görev yapar.

Güney Amerika'dan Arjantin'e, oradan da Boca-River'a geldik. Buradan da gideceğimiz yer; 1993 yılında, La Bombonera'da River'ın Boca'yı deplasmanda 2-0 yendiği maç.

Her maçta olduğu gibi bu maçın da gergin geçeceği belliydi tabii ki. Olay da çıkacaktı mecburen! Kimse bu kadar büyüyeceğini tahmin etmezdi herhalde. La Bombonera tribünleri tıklım tıklım dolu, tezahürat göklere varıyor. River, deplasmanda Boca'yı 2 golle geçiyor.

Hiçbir Boca'lı kendi sahasında yenilgiyi kabullenemez tabii ki. Maç daha bitmedi diyorlar ve düşüyorlar yola. Önce bir barikat oluşturuyorlar bedenleriyle ve yolu kapatıyorlar. Amaç belli ama yazmaya elim varmıyor açıkçası. River taraftarlarını taşıyan otobüs mecburen duruyor. Kalabalık Boca taraftarı, otobüstekileri teker teker indiriyor aşağı. İçlerinden 2 tanesini seçip, diğerlerini gönderiyorlar. Gitmek istemeyenler olsa da nafile...

Boca'lı çılgınlar 2 River taraftarını öldürüyor. Hiç acımadan döverek. Ardından süslü püslü bir yazıyla stadın duvarına bir yazı; "şimdi 2-2 oldu".

Dünyanın en büyük derbileri sıralamasında tahmin edileceği gibi Boca-River var.

Bir de Galatasaray-Fenerbahçe derbisi, en büyük 3. derbi olduğundan üzülenler var. Boca-River rekabetinin vardığı noktayı görünce, 3. sırada olması, mümkünse daha da gerilemesi en iyisi diye düşünüyorum.