01 Ekim 2010, Cuma

FIRAT ESKİCİ:

Yaşlı Kurt'un dünya görüşü; Sir Alex Ferguson

Dünya futbolunun en saygın isimleri sıralansa mutlaka Sir Alex Ferguson da listede yerini alır. Bu adam İskoçya'nın Glasgow kentinde bir tersanenin yakınında geceleri çekiç sesleri duyarak büyümüş. Durum ortada...

FIRAT ESKİCİ firateskici1@hotmail.com

Gençlik yılları büyüdüğü yerle bağdaşır durumda; İşçi sınıfının sendika temsilciliğini yapan Ferguson, kendi hikâyesini şöyle anlatıyor;

"Benim zamanımda Govan gerçek bir çekim merkeziydi. Harland & Wolff'un karşısında, tüm gece işçilerin çıkardığı çekiç sesleriyle büyüdüm ama buna alışkındım. Çok şeyimiz yoktu ama buna yoksulluk diyemeyiz çünkü her zaman karnımız doyardı, okulu kaçırmazdık, temiz ve düzenliydik. Banyomuz yoktu ancak içinde haftada bir gün iyice ovalanarak yıkandığımız, büyük çinko kaplama bir küvetimiz vardı. Herkes eşitti.

KAPILARIMIZI KİLİTLEMEZDİK;

"İyi terbiye almıştık. Zamanımız futbol oynamak ve kavga etmekle geçiyordu. Hep bir arada yaşadığımız için birbirimize çok bağlıydık. Sanki, 'Kapımızı hiç bir zaman kilitlemezdik' lafı bizim için söylenmişti. Bir gün kapında şöyle bir not bulabilirdin: "Lizzie, bir fincan şeker ödünç aldım." İnsanlar her şeyi paylaşırdı. Birbirimize yardım etmek için ortak sebeplerimiz vardı çünkü hep bir arada yaşar ve de çalışırdık. Bu durum hayat boyunca sağlıklı ilişkiler kurmama yardımcı oldu. Hampten Old Boys Club'tan arkadaşlarım her sene bir hafta sonu Manchester'a gelir. Çoğu 40 yılı aşkın süredir evli. Beraber top koşturduğumuz 10'lu yaşlardan beri, arkadaşlıklarımız devam ediyor."

SENDİKA TEMSİLCİLİĞİ;

"Çoğu zaman, özellikle benim durumumda, siyasi görüşler aile tarafından belirleniyor. Babam sıkı bir işçi sınıfı üyesi, annem de sendika temsilcisiydi. Böylece benim görüşlerim de içgüdüsel olarak sosyalizm ve işçi hakları etrafında birleşti. Ne kadar para kazanırsam kazanayım bu görüşlerim hiç bir zaman değişmeyecek. Ben de bir çırak olarak sendika temsilciliği yaptım ve 1961 grevinde diğer çıraklara öncülük ettim. 21 yaşımdayken marangozların sendika temsilcisi olmuştum."

'GLASGOW'DANIM DEMEK GURUR VERİCİ;

"Kendine güven, liderlik ve öne çıkma bende hep vardı. Özellikle sinirli olduğum zamanlarda patronluk taslardım. Benimle ayni jenerasyondaki Glasgow'lu gençlerde hep olan şeydir bu.

Hakkımda bir makale yazılmıştı, orada Govan'dan gelmeme rağmen iyi iş çıkardığım yazıyordu. Ben zaten Govan'dan geldiğim için başarılıyım! 'Glasgow'danım demek benim için gurur verici.

Glasgow'lular mütevazı insanlardır. Govan'dan çıkan, halkın hakları adına yaptıkları mücadelelerle tanınan pek çok başarılı insan var. Bu gurur duyulacak bir şey."